| Machine Type | Buffer |
| Wheel Diameter | 8.00 in |
| Wheel Width (Inch) | 1/2 |
| Arbor Hole Diameter (Inch) | 5/8 |
| Maximum RPM | 3450 |
| Phase | Single |
| Voltage | 120V |
| Machine Depth (Decimal Inch) | 8.0000 |
| Machine Height (Decimal Inch) | 9.5000 |
| Machine Length (Decimal Inch) | 18.5000 |
| Amperage Rating | 4.80A |
| UNSPSC Code | 23241401 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.