| Belt Length | 48 in |
| Belt Orientation | Horizontal/Vertical |
| Belt Speed | 4500 ft/min |
| Belt Width | 2 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 120/240 V |
| Features | Simple Belt Tensioning and Adjustment; Full Belt Guard; Dust Collection Port |
| Overall Height | 52 in |
| Overall Depth | 25 in |
| Overall Length | 18 in |
| UNSPSC Code | 23241400 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.