| Belt Length | 90 in |
| Belt Orientation | Horizontal |
| Belt Speed | 6900 ft/min |
| Belt Width | 3 in |
| Contact Wheel Diameter | 8 in |
| Phase | Single |
| Voltage | 220 V |
| Features | Spring Belt Tension; Direct Drive; Adjustable Steel Work Table |
| Overall Height | 47 in |
| Overall Length | 18 in |
| UNSPSC Code | 23241400 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.