| Drive Type | Variable Speed Pulley |
| Swing Distance | 12 in |
| Swing Distance (Decimal Inch) | 12.0000 |
| Swing Distance (Inch) | 12 |
| Spindle Speed Control | Variable Speed Pulley |
| Phase | Single |
| Spindle Taper Size | 2MT |
| Minimum Spindle Speed (RPM) | 530 |
| Maximum Chuck Capacity | 0.63 in |
| Maximum Spindle Speed (RPM) | 3100 |
| Spindle to Table Distance (Inch) | 17 |
| Spindle Travel Length | 3.125 in |
| Spindle Travel Length (Decimal Inch) | 3.1250 |
| Spindle To Table Distance | 17 in |
| Spindle Travel Length (Inch) | 3-1/8 |
| Column Diameter | 2.5 in |
| Column Diameter (Inch) | 2-1/2 |
| Column Diameter (Decimal Inch) | 2.5000 |
| UNSPSC Code | 23241801 |
| Voltage | 115 V |
| Base Length (Inch) | 10 |
| Base Length (Decimal Inch) | 10.0000 |
| Base Length | 10.0000 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.