| Torque Wrench Type | Click Torque Wrench |
| Torque Range | 110 → 550Nm |
| Drive Shape | Square |
| Drive Size | 3/4 in |
| Model | DMK 550 |
| Overall Length | 953.5 mm |
| Insert Size | 20 x 20mm |
| Accuracy | ±3 % |
| Scale Graduations | 10Nm |
| Material | Tubular Steel |
| Finish | Satin Chrome |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.