| Socket Size | 17mm |
| Drive Size | 1/2 in |
| Socket Type | Hexagon |
| VDE/1000V Approved | No |
| Non Sparking | No |
| Finish | Sandblasted |
| Model | KAT0003/17L |
| Overall Length | 38 mm |
| Material | Chrome Vanadium Steel |
| Drive Type | Square |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.