| Socket Size | 3/8in |
| Imperial or Metric | Imperial |
| Drive Size | 3/8 in |
| Socket Type | Torx |
| Socket Head Type | Torx Bit |
| Bit Size | TX50 |
| Bit Length | 117mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Non Sparking | No |
| Finish | Plastic Coated |
| Model | 98 29 50 |
| Overall Length | 117 mm |
| Material | Chrome Steel |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.