| Screwdriver Type | Insulated Screwdriver |
| Tip Type | Phillips |
| Tip Size | PH0 |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Blade Length | 60mm |
| Insulation | VDE 1000V |
| Overall Length | 150mm |
| Handle Material | Bi-material |
| ESD Safe | No |
| Blade Material | Chrome Vanadium Molybdenum Steel |
| Height Safe | Yes |
| Non Sparking | No |
| Blade Finish | Black Phosphate |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.