| Plier Type | Nose Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| Cutting Capacity | 2 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Overall Length | 150 mm |
| Material | Steel |
| Tip Style | Straight |
| Jaw Length | 40mm |
| Model Number | 237-11 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.