| Plier Type | Long Nose Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| Cutting Capacity | Hard Wire: 2.2 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Overall Length | 205 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Jaw Opening | 18mm |
| Model Number | N141 |
| Height Safe | Yes |
| Material Cutting Capability | Hard Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.