| Plier Type | Combination Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| Cutting Capacity | Hard Wire: 1.8 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Overall Length | 205 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Tip Style | Straight |
| Jaw Depth | 4mm |
| Circlip Size Range | 205 mm |
| Model Number | N109 |
| Height Safe | Yes |
| Material Cutting Capability | Hard Wire |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.