| Plier Type | Electronics Pliers, Flat Nose Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| VDE/1000V Approved | No |
| Overall Length | 130 mm |
| Material | Ball Bearing Chrome Steel |
| Tip Style | Straight |
| ESD Safe | Yes |
| Jaw Length | 22mm |
| Jaw Depth | 1.4mm |
| Model Number | 34 12 |
| Height Safe | No |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.