| Plier Type | Flat Nose Pliers |
| Number of Pieces | 1 |
| Cutting Capacity | Hard Wire 1.6 mm, Medium Hard Wire 2 mm, Soft Wire 4 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Overall Length | 200 mm |
| Material | Alloy Steel |
| Tip Style | Straight |
| Jaw Length | 200mm |
| Model Number | 431014 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.