| Plier Type | Flat Nose Pliers |
| Overall Length | 180 mm |
| Material | Steel |
| Tip Style | Straight |
| Jaw Length | 12mm |
| Jaw Depth | 11.5mm |
| Jaw Opening | 3 → 13mm |
| Model Number | 2979 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.