| Product Group | Gripping Pliers for precision mechanics |
| Handle | Fine Immersion Isolated |
| Length | 125mm |
| Head | Polishing |
| B | 27 mm |
| A | 12.5 mm |
| D | 7 mm |
| E | 2 mm |
| F | 2 mm |
<strong> Knipex 37 series electronic pliers </strong>; Precision pliers for very precise assembly work in the field of electronics and precision mechanics. This type of pliers are quite suitable for gripping, holding and crimping and adjusting . The ends are precisely ground. Mouth surfaces are smooth. Placed joint Chrome vanadium electrical steel, oil-hardened and tempered <br /> <br \> Package Content:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.