| Product Group | Gripping Pliers for precision mechanics |
| Length | 125mm |
| Head | Polishing |
| Handle | Fine Immersion Isolated |
| B | 27 mm |
| A | 12.5 mm |
| D | 7 mm |
| E | 2 mm |
| F | 5.5 mm |
<strong> Knipex 37 series electronic pliers </strong>; Precision pliers for very precise assembly work in the field of electronics and precision mechanics. This type of pliers are quite suitable for gripping, holding and crimping and adjusting. The ends are precisely ground. Mouth surfaces are smooth. Placed joint Chrome vanadium electrical steel, oil-hardened and tempered <br /> <br \> Package Content:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.