| Product Group | Electronics Pliers |
| Length | 115mm |
| Form | Curve |
| B | 22.5 mm |
| A | 9.5 mm |
| D | 6.5 mm |
| E | 2 mm |
| F | 1.5 mm |
<strong> Knipex 35 series electronic pliers </strong> are precision pliers for very precise assembly work in the field of electronics and precision mechanics. To grasp, hold and curl. Precision joint with interlocking. Flat ground rim surfaces. Carefully deburred edges. Non-friction double spring for smooth and even opening. The polishing or mirror polishing process (model 2 only) in conjunction with a thin oil film offers good protection against corrosion - no breakdown in the electrical circuit due to cast chrome parts. Oil hardened and tempered special tool steel, <br /> <br \> Package Content:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.