| Product Group | Electronics Pliers |
| Handle | With ESD Feature |
| B | 22.5 mm |
| A | 9.5 mm |
| D | 6.5 mm |
| E | 2 mm |
| F | 1.5 mm |
| Form | Spring Loaded |
| Length | 115mm |
<strong> ESD: </strong> Depending on the humidity in the environment, people can walk on a carpet and load <strong> 35.000 V </strong> electrostatic voltage. Sudden discharge of electrostatic charge is expressed as ESD (Electro Static Discharge). Scientists have tried for years to eliminate the damages that ESD will cause. After the 1980s, they have produced solutions to this problem with various tools and equipment. Many circuit elements, components, circuits, high-tech products are exposed to irreparable malfunctions and drops in the quality of the product due to the sudden change of electrostatic charge. the static charge must be discharged slowly, not suddenly, which takes 3 seconds. <br /> <br \> Package Contents:
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.