| Type | High Leverage Front Cutters |
| Overall Length | 160 mm |
| Material | Chrome Vanadium Electric Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 4mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 2,3mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 4mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 2.3mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 2.8mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 2.8mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 4mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.