| Overall Length | 120 mm |
| Jaw Length | 10mm |
| ESD Safe | No |
| Material | Chrome-Plated Steel with Ball Bearings |
| Maximum Cutting Capacity | 1mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 1mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 0.7mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 0.7mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.