| Cutter Type | Cable Cutters |
| Overall Length | 162 mm |
| Jaw Length | 16mm |
| Maximum Cutting Capacity | 9mm |
| Cut Type | Flush |
| Cutting Capacity Soft Wire | 9mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 9mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 9mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.