| Model Number | 95 62 160 TC |
| Cutter Type | Wire Rope Cutters |
| Materials Cut | Steel Wire |
| Non Sparking | No |
| Overall Length | 160 mm |
| Height Safe | No |
| ESD Safe | No |
| Material | Special Quality Tool Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 6mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 6mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.