| Model Number | 95 61 |
| Cutter Type | Cable Cutters |
| Overall Length | 150 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Height Safe | No |
| Material | Tool Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 3mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 3mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 3mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.