| Model Number | 95 17 |
| Cutter Type | Cable Cutters |
| Overall Length | 500 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Material | Tool Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 27.0mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 150mm² |
| Cutting Capacity Hard Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 150 mm² |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 0mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.