| Model Number | 95 16T |
| Cutter Type | Cable Cutters |
| Materials Cut | Aluminium Wire, Copper Wire |
| Overall Length | 165 mm |
| VDE/1000V Approved | Yes |
| Height Safe | Yes |
| Material | Tool Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 15mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 0mm |
| Cut Type | Flush |
| Cutting Capacity Soft Wire | 50mm² |
| Cutting Capacity Hard Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 0mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 50 mm² |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.