| Model Number | 78 61 Super Knips |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Non Sparking | No |
| Overall Length | 125 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Height Safe | No |
| ESD Safe | No |
| Material | Tool Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 1.6mm |
| Cutting Capacity Soft Wire | 1.6mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 1.2mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 1.6mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 1.2mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.