| Model Number | 77 32H |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Overall Length | 120 mm |
| Jaw Length | 14mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Material | Chrome-Plated Steel with Ball Bearings |
| Maximum Cutting Capacity | 1.6mm |
| Cut Type | Small Bevel |
| Cutting Capacity Hard Wire | 0.6mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 1mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 0.2mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 1.6mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 1mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.