| Model Number | 71 82 |
| Overall Length | 950 mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Material | High Performance Chrome Vanadium Steel |
| Maximum Cutting Capacity | 11mm |
| Cutting Capacity Hard Wire | 9mm |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 11mm |
| Cutting Capacity Piano Wire | 6mm |
| Cutting Capacity Soft Steel Wire | 11mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.