| Model Number | E147A ESD |
| Cutter Type | Side Cutters |
| Overall Length | 142 mm |
| Jaw Length | 16mm |
| ESD Safe | Yes |
| Maximum Cutting Capacity | 1.8mm |
| Cutting Capacity Medium Hard Wire | 1.5mm |
| Cut Type | Semi Flush |
| Cutting Capacity Hard Wire | 1.2mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 1.8mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.