| Model Number | 2233D |
| Cutter Type | Cable Cutters |
| Overall Length | 160 mm |
| Jaw Length | 25mm |
| VDE/1000V Approved | No |
| Maximum Cutting Capacity | 10mm |
| Cut Type | Straight |
| Cutting Capacity Stranded Wire | 10mm |
| Cutting Capacity Copper Wire | 10mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.