| Accuracy | ±1.5 mm |
| Measurement Range | 0.05 → 50.00m |
| Imperial or Metric | Imperial, Metric |
| Display Type | Digital |
| Laser Wavelength | 515nm |
| Laser Colour | Green |
| Battery Type | AA |
| Weight | 200g |
| Model Number p | GLM 50-27 CG |
| Model Number (p) | GLM 50-27 CG |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.