| Thread Pitch | 1.25mm |
| Thread Size | M8 |
| Unthreaded Length | 20mm |
| Thread Length | 13mm |
| Shaft Diameter | 10mm |
| Head Diameter | 16mm |
| Head Height | 7mm |
| Total Length | 40mm |
| Head Shape | Hex Socket Shoulder |
| Length | 20mm |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.