| Rivet Type | Blind |
| Rivet Diameter | 4mm |
| Rivet Length | 9.5mm |
| Fixing Hole Diameter | 4.1mm |
| Rivet Body Material | Stainless Steel |
| Mandrel Material | Stainless Steel |
| Thickness of Material Minimum | 3mm |
| Thickness of Material Maximum | 5mm |
| Colour | Grey |
| Finish | Plain |
| Stainless Steel Type | A2 304 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.