| Outside Diameter | 5.4mm |
| Wire Diameter | 0.4mm |
| Free Length | 53mm |
| Minimum Working Length | 12.8mm |
| Load at Minimum Working Length | 3.64N |
| Material | Stainless Steel |
| Spring Rate | 0.09N/mm |
| Ends | Closed (Square)/Unground |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.