| Outside Diameter | 3.7mm |
| Wire Diameter | 0.5mm |
| Free Length | 23.5mm |
| Minimum Working Length | 14mm |
| Load at Minimum Working Length | 8.33N |
| Material | Stainless Steel |
| Spring Rate | 0.87N/mm |
| Ends | Closed (Square)/Unground |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.