| Outside Diameter | 11mm |
| Wire Diameter | 1mm |
| Free Length | 26mm |
| Minimum Working Length | 11.2mm |
| Load at Minimum Working Length | 27.36N |
| Material | Alloy Steel |
| Spring Rate | 1.85N/mm |
| Ends | Closed (Square)/Ground |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.