| Connector Type | T-Slot Nut |
| Fits Groove Size | 6mm |
| Fits Strut Profile | 30 mm |
| Thread Size | M6 |
| Material | Steel |
| Structural Element Type | Fixing & Connection Element |
| Length | 16mm |
| Product Family | RS Structural System |
| Product System | 30 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.