| Connector Type | Cube Connector |
| Fits Groove Size | 8mm |
| Fits Strut Profile | 40 mm |
| Material | Die Cast Aluminium |
| Structural Element Type | Connector Bracket & Joint |
| Length | 40mm |
| Product Family | RS Structural System |
| Product System | 40 |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.