| Form | Full |
| Colour | Brown |
| Length | 590mm |
| Width | 285mm |
| Thickness | 4mm |
| Material | SRBP |
| Laminated | Yes |
| Density | 1.36g/cm³ |
| Water Absorption | 0.01 |
| Thermal Conductivity | 0.26W/mK |
| Laminate Material | Phenolic Resin, Kraft Paper |
| Maximum Operating Temperature | +120°C |
| Impact Strength | 2.7kJ/m² |
| Cross Breaking Strength | 175MPa |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.