| Form | Full |
| Colour | White |
| Length | 500mm |
| Width | 330mm |
| Thickness | 8mm |
| Material | POM |
| Laminated | No |
| Density | 1.42g/cm³ |
| Tensile Strength | 70 MPa |
| Hardness | M 90 Rockwell |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 0.5% |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Polymer Type | Homopolymer |
| Elongation | 25% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.