| Form | Full |
| Colour | Natural |
| Length | 500mm |
| Width | 500mm |
| Thickness | 20mm |
| Material | PA |
| Laminated | No |
| Density | 1.15g/cm³ |
| Tensile Strength | 60 (Wet) MPa, 85 (Dry) MPa |
| Hardness | 170 Ball Indentation |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 6 to 7% |
| Thermal Conductivity | 0.38W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +100°C |
| Melting Point | +215°C |
| Elongation | 50% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.