| Form | Full |
| Colour | Beige |
| Length | 995mm |
| Width | 495mm |
| Thickness | 6mm |
| Material | PP |
| Laminated | No |
| Density | 0.91g/cm³ |
| Tensile Strength | 30 MPa |
| Hardness | 80 Ball Indentation |
| Flammability Rating | UL 94 HB |
| Water Absorption | 0.03% |
| Maximum Operating Temperature | +80°C |
| Elongation | 50% |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.