| Colour | Grey |
| Length | 1.15m |
| Material | Glass Reinforced Plastic |
| Rod Diameter | 4mm |
| Density | 1.8 → 2.2g/cm³ |
| Tensile Strength | 290 → 760 N/mm² |
| Maximum Operating Temperature | +90°C |
| Water Absorption | 0.5% |
| Suitability | Non-Metallic Engineering Components & Electrical Insulation |
| Hardness | 45 to 60 Barcol |
| Thermal Conductivity | 0.37W/mK |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.