| Material | Kapton HN |
| Length | 304mm |
| Width | 200mm |
| Thickness | 0.05mm |
| Density | 1.42g/cm³ |
| Dielectic Strength | 118kV/mm |
| Thermal Conductivity | 0.16W/mK |
| Maximum Operating Temperature | +400°C |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.