| Tube Form | Square |
| Material | Aluminium |
| Length | 1m |
| Material Grade | 6063-T6 |
| Height | 1 1/2in |
| Width | 1 1/2in |
| Inner Diameter | 1 1/4in |
| Thickness | 10SWG |
| Suitability | Architectural Applications, Doors, Extrusions, Shopfittings, Window Frames |
| Hardness | 80 HB |
| Thermal Conductivity | 200W/mK |
| Tensile Strength | 230 MPa |
| Density | 2.7g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.