| Tube Form | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 2m |
| Material Grade | 316L |
| Inner Diameter | 13mm |
| Thickness | 1.5mm |
| Outer Diameter | 16mm |
| Hardness | 95 HB |
| Thermal Conductivity | 16.3 W/m at 100°c |
| Tensile Strength | 485 N/mm² |
| Density | 8g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.