| Tube Form | Rectangular |
| Material | Aluminium |
| Length | 1m |
| Material Grade | 6082 T6 |
| Height | 20mm |
| Width | 50mm |
| Inner Diameter | 46 x 16mm |
| Thickness | 2mm |
| Outer Diameter | 50 x 20mm |
| Suitability | Bridges, Cranes, Highly Stressed Applications, Transport Applications, Trusses |
| Hardness | 95 HB |
| Thermal Conductivity | 180W/mK |
| Tensile Strength | 290 MPa |
| Density | 2.7g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.