| Form | Rod |
| Length | 24in |
| Rod Diameter | 1in |
| Material Grade | CZ121/CW614N |
| Tolerance - Length | ± 2mm |
| Hardness | 130 to 150 HV |
| Thermal Conductivity | 123 W/m.k at 100°c |
| Density | 8.47g/cm³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.