| Form | Rod |
| Material | Leaded Gunmetal |
| Length | 13in |
| Rod Diameter | 1 1/4in |
| Tensile Strength | 241 Mpa |
| Hardness | 65 HB |
| Suitability | Bearings, Bushings, Gears, Piston Rings, Pumps |
| Thermal Conductivity | 33.6Btu |
| Density | 0.322lb/in³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.