| Form | Rod |
| Material | Copper |
| Length | 24in |
| Rod Diameter | 1in |
| Tensile Strength | 240 N/mm² |
| Hardness | 40 to 120 HV |
| Thermal Conductivity | 391.1W/mK |
| Density | 8.92kg/m³ |
This is your item. Ready to proceed?
Add it to your RFQ basket or submit your requirement directly — ACG will respond within 24 hours with pricing, availability and delivery options.